Fundacja MEIRYOKU
GRUPA WYMIANY KULTUROWEJ
POLSKA – OKINAWA
Fundacja zajmuje się propagowaniem w Polsce systemu karate z Okinawy (Oshukai) szkoły sensei Kenyu Chinena, którą dostrzegamy nie tylko jako system samoobrony, ale również motywującą sztukę życia!
Fundacja Meiryoku jest jednocześnie towarzystwem naukowym i edukacyjnym. Działalność naukową prowadzi głównie w zakresie sztuk walki. Bada wpływ ćwiczenia karate z Okinawy na rozwój człowieka. W zakresie tym współpracuje z Wydziałem Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
Założyciele grupy Meiryoku dostrzegają w Okinawskim Karate pozytywne aspekty pedagogiczne. Proces treningowy służy rozwijaniu uzdolnień, doskonaleniu charakteru czyli ogólnie – osobowości. Karate oprócz bogactwa ruchu oferuje również (co go wyróżnia!!!) realizacje potrzeb poznawczych w zakresie kultury, estetyki i etyki.
Idea wymiany i dzielenia się którą rozwija Towarzystwo Meiryoku sprzyja postawie tolerancji dla obcych kultur i ras. Wprowadzenie w świat kultury okinawskiej pokazuje różne możliwości samorozwoju, uczy etyki i wartości humanistycznych.
Na podstawie własnych długoletnich obserwacji uważam, że ćwiczenie karate z Okinawy pod kierunkiem kompetentnego nauczyciela (senseia) może okazać się dla ćwiczącego wartością cenniejszą niż tzw. dobra kultury konsumpcyjnej, albo różnego rodzaju używki.
Oprócz przytoczonych wyżej faktów wskazujących na prospołeczny wymiar karate, nie mogę pominąć jego aspektu zdrowotnego. Zgodnie ze współczesną definicją zdrowia, jego składowymi są zdrowie fizyczne, psychiczne, moralne i społeczne.
O pełni zdrowia decyduje harmonijne współistnienie wymienionych czynników. Karate nie tylko powoduje psychofizyczną integrację, ale co jako lekarz od wielu lat obserwuję, zawiera w swym systemie tzw. „medycynę sztuk walki”, specyficzną
i tradycyjną dziedzinę nauki, którą staramy się wydobyć na światło dzienne i wprowadzić do arsenału szeroko pojętej profilaktyki zdrowotnej.
Uważam, że w przeciwieństwie do wielu coraz bardziej brutalnych sportów walki, karate z Okinawy wychowuje i kształtuje człowieka zdrowego psychofizycznie i moralnie wartościowego społecznie. Dzielnego i wielostronnie rozwiniętego. Dlatego odchodzimy od schematyzmu w wychowaniu fizycznym i stereotypowego myślenia o kulturze fizycznej. Edukacja człowieka twórczego i szlachetnego, wymaga włączenia w proces wychowawczy zasad etyki. To ona decyduje o osobowości naszego wychowanka, czy będzie to homus creatus nobilis, czy może osobowość sterowalna albo co gorsze jak pisał o tym Erich Fromm osobowość samosprzedajna.
Dlatego Towarzystwo Meiryoku jako placówka edukacyjno-naukowa dokona starań wzorując się na przykładzie z Okinawy „podnieść” wychowanka klubu karate na wyższy poziom rozwoju. Proponowana przez nas formuła edukacji fizycznej bazująca na zasadach dalekowschodniego systemu samodoskonalenia, wydaje nam się godna szerszego upowszechniania w edukacji fizycznej współczesnego człowieka.
Tomasz Zając
fundator, lekarz medycyny
7 dan Okinawa Shorin-ryu
3 dan Okinawa Kobudo